R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Savoir-vivre
Autor Wiadomość
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-09-23, 19:27   Savoir-vivre

Proponuję temat, który pomoże nam w ramach dobrych manier rozwiązywać rzeczy, których chcielibyśmy uniknąć aby dobrze wypaść czy to przy spotkaniu sam na sam, czy w towarzystwie.

Na pierwszy ogień chcę rzucić taki o to temat;
Kto pierwszy wyciąga rękę przy powitaniu, które ma miejsce pomiędzy mężczyzną a kobietą?
Według mojej skromnej wiedzy, którą co prawda już dosyć dawno opanowałem ;) to w tej sytuacji zawsze pierwszy krok robiła kobieta. Lata biegną do przodu i coraz częściej zauważam fakt, że to jednak mężczyzna (chłopak) robi to pierwszy w stosunku do kobiety (dziewczyny).
Powiem szczerze, że czasami czuję się trochę nieswojo. Bo ja trzymam się swojej wersji savoir-vivru i w gronie mieszanym witam się (podając rękę) tylko z facetami, a w stosunku do pań, które nie garną się z wyciągnięciem w moim kierunku dłoni, rzucam "tylko" skinienie głową.
No właśnie, która wersja jest teraz na czasie? A może to całe równouprawnienie kobiet na dzień dzisiejszy przewraca stare savoir-vivre do góry nogami. Chyba, że pewne zasady są niezmieniane :razz:
Dlatego fajnie by było, gdyby wypowiedzieli się tutaj forumowicze o różnym przedziale wiekowym, wtedy mielibyśmy taki szerszy obraz wiedzy na ten temat.

PS. Nie bardzo wiedziałem gdzie będzie najlepsze miejsce na tego typu rozważania, dlatego jeśli administracja uzna za stosowne przerzucić to gdzie indziej, to nie ma problemu.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-23, 19:56   

Cytat:
Kto pierwszy wyciąga rękę przy powitaniu, które ma miejsce pomiędzy mężczyzną a kobietą?

Wszystko zależy od sytuacji. Moim zdaniem jeśli ktoś dołącza do towarzystwa, to on się wita z resztą jako pierwszy, niezależnie od płci.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Yenlikasio 
Dojeżdża PKSem
Ten z Zadupia



Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 109
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Strugi City
Wysłany: 2012-09-23, 20:07   

Cóż, ja osobiście witam się ze wszystkimi. Może trochę dlatego że staram się nie rozdzielać ludzi jako-tako, a wszystkich zamykam w jednej kupie "znajomych". :)
_________________
One music!
One love!
One world!


Sygnatura też :>
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Tomal 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 105
Piwa: 2/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-23, 22:05   

Ferbik napisał/a:
Wszystko zależy od sytuacji. Moim zdaniem jeśli ktoś dołącza do towarzystwa, to on się wita z resztą jako pierwszy, niezależnie od płci.

A co wtedy jak Ty dołączasz do towarzystwa i są tam i chopy i baby? Przywitać się trza, tylko nie wiadomo czy wystawiać grabę najpierw do kobit i liczyć na to, że one zgodnie ze starym savoir vivre powinny pierwsze wyciągnąć dłoń (wtedy jest gitara) czy też może nie widząc reakcji kobiet "wymusić" wyciągnięcie łapki poprzez swoje podanie (już chyba jest trochę mniej git), lub może w ogóle nie widząc reakcji kobiet na przybycie faceta zlać temat i przywitać się tylko z facetami?
Najlepsze jest jak się przyjdzie do grupki osób w kilku i każdy się inaczej z kobietami wita i potem człowiek sobie myśli czy nie wyszedł na idiotę i gbura :D
_________________
www.geofach.pl
www.facebook.com/CoZTego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-23, 22:12   

Tomal napisał/a:
A co wtedy jak Ty dołączasz do towarzystwa i są tam i chopy i baby? Przywitać się trza, tylko nie wiadomo czy wystawiać grabę najpierw do kobit i liczyć na to, że one zgodnie ze starym savoir vivre powinny pierwsze wyciągnąć dłoń (wtedy jest gitara) czy też może nie widząc reakcji kobiet "wymusić" wyciągnięcie łapki poprzez swoje podanie (już chyba jest trochę mniej git), lub może w ogóle nie widząc reakcji kobiet na przybycie faceta zlać temat i przywitać się tylko z facetami?

Wszystko, jak już pisałem - zależy od sytuacji :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-09-24, 09:53   

A to może warto uświadomić nasze forumowiczki :D , które z kolei mogą drogą pantoflową, albo przy kawie, poinformować swoje koleżanki, że czekanie na męską dłoń, oczywiście tylko przy powitaniu ;) jest małym fopa :lol:
Tym bardziej, że jednak w internecie można znaleźć info, które podtrzymuje moje stare wychowanie, że to jednak kobieta podaje pierwsza rękę. Kilka wyjątków co prawda jest, ale to jakby inne zagadnienie, mniej towarzyskie a bardziej na drodze służbowej.

Szkoda, że do tej pory żadna z pań nie zabrała jeszcze głosu :razz:
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2012-10-02, 21:46   

Jeśli chodzi o mnie, to wolę i jak facet wyciągnie łapkę. :oops:
Bardziej drażni mnie tak zwana "martwa ryba" zarówno u babeczek jak i u facetów. :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Bethi 
Wieluniaczek
Festina lente



Pomogła: 28 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 1508
Piwa: 16/18
Skąd: EWI~EZD
Wysłany: 2012-10-02, 22:57   

Nie wiem jak inni, ale wśród towarzystwa, to ja pierwsza wyciągam rękę. Jest wielu ludzi, którzy zamiast się przywitać, się zastanawiają kto powinien być pierwszy. W przypadku, gdy młodsza osoba się wita ze starszą, to ta młodsza powinna pierwsza wyciągnąć rękę :)
_________________
* Zjednoczeni wirtualnie, silni realnie *
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-02, 23:57   

Bethi napisał/a:
W przypadku, gdy młodsza osoba się wita ze starszą, to ta młodsza powinna pierwsza wyciągnąć rękę

Chyba odwrotnie... ;)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Bethi 
Wieluniaczek
Festina lente



Pomogła: 28 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 1508
Piwa: 16/18
Skąd: EWI~EZD
Wysłany: 2012-10-04, 00:10   

Nas w podstawówce wychowawczyni uczyła, że właśnie młodsza powinna się pierwsza przywitać. Zawsze musiałam pierwsza rekę wyciągać do innych, bo byłam najmłodsza w klasie. A w przypadku osób starszych to wydaje mi się, że powinno się czekać, aż to one ten gest zrobią pierwsze. Chyba, że się nie lubią witać, to się nie powinno nalegać.
_________________
* Zjednoczeni wirtualnie, silni realnie *
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-04, 08:26   

Bethi napisał/a:
Nas w podstawówce wychowawczyni uczyła, że właśnie młodsza powinna się pierwsza przywitać.

To nawet się tym nie chwal.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Axel 
Dojeżdża PKSem
Bełchatowianin



Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Sie 2012
Posty: 103
Skąd: Ze Szczercowa
Wysłany: 2012-10-04, 10:09   

Widać jaki poziom nauczania był kilkanaście lat temu. Może do tej pory się zmieniło tej wychowawczyni nastawienie do przekonań w temacie s-v. Sama pewnie nie wiedziała, a się chciała zrealizować w nauczaniu.
_________________
Zawsze i wszędzie dobrze będzie :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-04, 10:23   

Axel napisał/a:
Widać jaki poziom nauczania był kilkanaście lat temu.


Obawiam się że to raczej tendencja spadkowa... Choć nie wiem czy to bardziej nauczyciele, czy młodzież temu winna...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
K_O_Z_A 
Przejeżdżał przez Wieluń



Wiek: 39
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 63
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-04, 12:42   

Bo osoba młodsza powinna się przywitać pierwsza. Oczywiście rozumiejąc przez "przywitać się" powiedzenie komuś "dzień dobry". Co do uścisku dłoni to starsza osoba wyciąga rękę pierwsza.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-04, 12:45   

K_O_Z_A napisał/a:
Bo osoba młodsza powinna się przywitać pierwsza.

Ukłonić. Przywitać - jak było wcześniej rozwinięte od uścisku dłoni, osoba starsza wyciąga rękę tak jak piszesz.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW